1st International ISoLA
Workshop on Software Aspects of Robotic Systems
Program
The conference will take place from Monday, October 17th, to Tuesday,
October 18th. The following table shows the schedule.
Monday (October, 17th)
|
08:30 - 09:00
|
Registration
|
09:00 - 09:30
|
Welcome
|
09:30 - 10:00
|
Invited Talk: "Separation of Concerns in Component-based
Robotics" (Davide Brugali)
|
10:00 - 10:30
|
10:30 - 11:00
|
Coffee Break
|
11:00 - 11:30
|
Representing Knowledge in Robotic Systems with KnowLang (Emil
Vassev, Mike Hinchey)
|
11:30 - 12:00
|
A Role-based Language for Collaborative Robot Applications
(Sebastian Götz et al.)
|
12:00 - 12:30
|
Lunch Break
|
12:30 - 13:00
|
13:00 - 13:30
|
13:30 - 14:00
|
Invited Talk: "Robotic Software Development: a RoboCup
Perspective" (Daniele Nardi)
|
14:00 - 14:30
|
14:30 - 15:00
|
Service Component Architectures in Robotics: the SCA-Orocos
integration (Davide Brugali et al.)
|
15:00 - 15:30
|
A Software Integration Framework for Cognitive Systems (Michael
Zillich et al.)
|
15:30 - 16:00
|
A NUPlatform for Software on Articulated Mobile Robots (Jason
Kulk)
|
16:00 - 16:30
|
Coffee Break
|
16:30 - 17:00
|
|
17:00 - 17:30
|
17:30 - 18:00
|
18:00 - 18:30
|
18:30 - 19:00
|
19:00 - 22:00
|
Conference Dinner
|
Tuesday (October, 18th)
|
08:30 - 09:00
|
Registration
|
09:00 - 09:30
|
09:30 - 10:00
|
Invited Talk: "Lessons and Challenges from RoboCup Soccer
Standard Platform League" (Rick Middleton)
|
10:00 - 10:30
|
10:30 - 11:00
|
Coffee Break
|
11:00 - 11:30
|
Efficient Localization For Robot Soccer Using Pattern Matching
(Thomas Whelan et al.)
|
11:30 - 12:00
|
Adaptive autonomous systems - From the system's architecture
to testing (Franz Wotawa)
|
12:00 - 12:30
|
Lunch Break
|
12:30 - 13:00
|
13:00 - 13:30
|
13:30 - 14:00
|
Object Detection and Classification for Domestic Robots (Markus
Vincze et al.)
|
14:00 - 14:30
|
Safe Autonomous Transport Vehicles in Heterogeneous Outdoor
Environments (Stefan Ruehrup et al.)
|
14:30 - 15:00
|
Guided Tour Museum of Young Art
|
15:00 - 15:30
|
15:30 - 16:00
|
Coffee Break
|
16:00 - 16:20
|
KOROS: Collaborative Robot Systems (Markus Vincze)
|
16:20 - 16:30
|
Cognitive Decision Unit Applied to Autonomous Robots (Dietmar
Bruckner, Friedrich Gelbard)
|
16:30 - 16:40
|
Building iRIS: A Robotic Immune System (Dietmar Schreiner)
|
16:40 - 16:50
|
Towards reorientation with a humanoid robot (Dietmar Bruckner,
Markus Vincze, Isabella Hinterleitner)
|
16:50 - 17:00
|
Automatized Throwing and Catching for Material Transportation
(Martin Pongratz, Klaus Pollhammer)
|
17:00 - 17:30
|
Invited Talk: "Directions in Robotics Development"
(Trevor Taylor)
|
17:30 - 18:00
|
18:00 - 18:30
|
Farewell
|
|